x
Close
Choroby Zdrowie

7 sposobów na zbicie gorączki u dorosłych

7 sposobów na zbicie gorączki u dorosłych
  • Published3 lutego, 2021

Gorączka pojawia się w trakcie zmagania się z różnymi infekcjami, grypą oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Istnieją sprawdzone sposoby, które szybko pozwalają zbić wysoką temperaturę i umożliwiają szybki powrót do dobrej kondycji. Jak należy postępować?

Gorączka – jak szybki zbić wysoką temperaturę?

Układ immunologiczny odgrywa bardzo istotną rolę w każdym organizmie, gdyż umożliwia radzenie sobie z chorobą bakteryjną oraz wirusową. Dlatego po pojawieniu się wysokiej temperatury, nie trzeba od razu przyjmować specjalnych leków bądź stosować sprawdzonych domowych metod na obniżanie gorączki. Organizm powinien zadziałać sam. Jednak, kiedy temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas należy skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które cieszą się dużą skutecznością.

Zioła stanowią zdrowszą alternatywę dla środków nabywanych w aptekach. Należy jedynie wiedzieć jakie odmiany zastosować i po jakich ilościach można spodziewać się poprawy stanu zdrowia. Zioła oraz rośliny rosnące na łąkach i uprawiane w ogródkach mogą obniżać gorączkę, działać odkażająco oraz wykrztuśnie, dzięki czemu osoba zmagająca się z przeziębieniem zauważa znaczną poprawę stanu zdrowia. Do przygotowania naparów należy zastosować kwiat lipy, kwiat wiązówki, liście oraz owoce maliny i czarny bez. Łyżkę każdego z wybranych ziół należy zalać wrzątkiem i po około 10 minutach wypić. Ważne, żeby napar był gorący, tylko wtedy działa skutecznie i szybko. Gorączka wymaga spędzenia kilku dni w łóżku, gdyż po wypiciu ciepłych napojów, można spodziewać się zwiększonej potliwości. Należy pamiętać o zmianie piżamy oraz regularnym wietrzeniu łóżka.

Gorączka zostanie obniżona, kiedy regularnie spożywa się mleko z miodem oraz czosnkiem. Takie połączenie nie smakuje najlepiej, jednak warto przemęczyć się i zauważyć szybką poprawę stanu zdrowia. Czosnek musi być rozgnieciony, a mleko ciepłe, dzięki czemu organizm rozgrzeje się, a gorączka szybko spadnie. Oprócz tego zarówno czosnek, jak i miód wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz poprawiają funkcjonowania układu odpornościowego.

W trakcie gorączki warto przygotować herbatę z miodem i cytryną. To sposób praktykowany z pokolenia na pokolenie. Dodatkowa zaleta to dostępność składników, które znajdują się w każdym domu. Warto mieć na uwadze, że miodu nie należy łączyć z gorącą wodą, gdyż straci swoje cenne właściwości lecznicze.

Gorączka może zostać zredukowana, dzięki kąpieli w wodzie, której temperatura jest niższa o około 2 stopnie C od temperatury ciała. Bardzo istotny jest sposób w jaki rozpoczyna się kąpiel, a mianowicie wymagane jest powolne zanurzanie ciała. W przeciwnym przypadku gorączka jeszcze wzrośnie i skuteczna metoda nie okaże się skuteczna.

Doskonałym rozwiązaniem są zimne okłady stosowane na czoło oraz kark. Wykonuje się je przy pomocy ręczników, a niektórzy korzystają z lodu owiniętego ściereczką.

Niewiele osób wie, że surowe ziemniaki bądź cebula położone na czoło również wpływają na obniżenie gorączki. Wystarczy potrzymać je na głowie przez kilka minut, aby zauważyć znaczną poprawę samopoczucia.

Written By
Rośnij Zdrowo