x
Close
Natura Zdrowie

Amigdalina – fakty i mity

Amigdalina – fakty i mity
  • Published12 listopada, 2020

Na temat amigdaliny napisano już wiele i wciąż pojawiają się kolejne głosy o jej wpływie na zdrowie. Jedni są za jej stosowaniem, inni twierdzą, że spożywanie jej jest ryzykowne.

Amigdalina – co to takiego?

Amigdalina (witamina b17) znana jest od dawna. Korzystali z niej medycy greccy, egipscy i rzymscy, a w Chinach stosowano jej roztwór do leczenia stanów zapalnych. Amigdalina to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów, który znajduje się w pestkach owoców. Wystarczy rozgryźć pestkę moreli, brzoskwini, gruszki czy jabłka, aby poczuć charakterystyczny gorzki posmak na języku.

Gdzie jeszcze możesz znaleźć amigdalinę? Na pewno jest obecna w orzeszkach nerkowca i makadamia, w nasionach o drobnych pestkach, nasionach i zbożach. Ostatnio mnóstwo osób dało się przekonać do jedzenia gorzkich migdałów, które miały rzekomo wykazywać działanie antynowotworowe.

Wszystko zaczęło się w połowie XX w. od badań biochemika Ernsta T. Krebsa. Ten amerykański uczony szukał naturalnych sposobów zwalczania raka, dlatego zajął się amigdaliną. Nazwał ją witaminą B17, aby obejść przepisy związane z lekami. Tak naprawdę związek ten nie ma nic wspólnego z witaminami.

Czy b17 leczy raka?

Warto wiedzieć, że leczenie nowotworów amigdaliną ma miejsce w Meksyku i jest legalne. Zupełnie inaczej do tek kwestii odnosi się Amerykański Instytut ds. chorób nowotworowych. Ta instytucja sprzeciwia się teorii Krebsa, negując stwierdzenie, że amigdalina pomaga w leczeniu raka. Żadne z wielu badań wtedy wykonanych nie potwierdza teorii o dobroczynnym wpływie związku amigdaliny na chorych onkologicznie.

Dlaczego amigdalina szkodzi?

Tak wiele osób sprzeciwia się dobroczynnemu działaniu tego związku na zdrowie człowieka. Dzieje się tak dlatego, że b17 rozkłada się o spożyciu na glukozę, ldehyd benzoesowy i toksyczny cyjanowodór. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z suplementów diety z amigdaliną, nie przesadzaj z ilością spożywanych nasion czy pestek. Szczególne ryzyko zatrucia cyjankiem wzrasta u osób, które borykają się z niedoborem witaminy B 12. Może być też bardziej niebezpieczna dla tych, którzy suplementują duże dawki witaminy C.

Zatrucie cyjankiem jest bardzo niebezpieczne. Może uszkodzić układ nerwowy, nerki, wątrobę, spowodować małopłytkowosć czy kwasicę. Amigdalina spożywana w zbyt dużych ilościach często prowadzi do problemów z układem pokarmowym – biegunek, mdłości czy wymiotów.

Warto wiedzieć, że pestki migdałów są używane nie tylko do celów prozdrowotnych, ale też dodaje się je do dżemów czy likierów. Czasami spotkasz się z informacją o zawartości amigdaliny w kosmetykach, np. olejów do masażu.

Jeść czy nie jeść? Na to pytanie musi sobie każdy sam odpowiedzieć. Warto zagłębić się w temat, przeszukując medyczne strony w Sieci lub czytając fachowe czasopisma. Pomijając nieodgadnioną na tę chwilę kwestię witaminy b 17 w pestkach moreli znajdują się zdrowe kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, przeciwutleniacze i witaminy z grupy B.

Written By
Rośnij Zdrowo