x
Close
Choroby Zdrowie

Badanie CRP – kiedy i dlaczego jest niezbędne?

Badanie CRP – kiedy i dlaczego jest niezbędne?
  • Published24 listopada, 2020

Dzięki badaniu crp masz pewność, że jest Ci potrzebny antybiotyk jako forma kuracja przy infekcji. Niestety często antybiotykoterapia jest zbędna, przepisywana na wyrost. Tymczasem na wirusy działają zupełnie inne leki, a antybiotyk może jedynie osłabić organizm.

CRP – i wszystko jasne

Wciąż wiele osób wręcz wymusza na lekarzy wypisanie antybiotyku. Z drugiej strony leki są też nagminnie przepisywane bez rozpoznania schorzenia. Szkoda, bo karmienie się nimi sprawia, że wtedy kiedy będę koniecznie, mogą o wiele słabiej działać. Organizm po prostu uodporni się na dany składnik antybiotyku.

Czym jest w ogóle białko CRP? Wydzielane jest ono przez wątrobę za pośrednictwem infekcji. Warto więc wykonać test ilościowy na białko reaktywne CRP badanie jest niezwykle czułe i miarodajne. Już wtedy, zanim dojdzie do rozwoju infekcji i podniesienia OB oraz ujawnienia się objawów, poziom białka CRP może się podnieść. Konieczność zrobienia testu okazuje się więc niezwykle istotna.

Gdzie zrobić test?

Masz dwie opcje do wyboru. Możesz zdecydować się na wizytę w stacji diagnostyki medycznej lub kupić test domowy CRP badanie to polega na pobraniu małej ilości krwi i wykryci a w niej białka reaktywnego. Dostępny jest w każdej dobrze zaopatrzonej aptece, więc nie powinno być problemu z kupnem. Zestaw składa się z dwóch pojemników, próbówki, stojaka i roztworu.

Przed rozpoczęciem badania dobrze zdezynfekuj miejsce wkłucia, czyli piętę lub opuszek palca. Pobierz kroplę krwi za pomocą mikropipety i zmieszaj ją z roztworem. Otrzymaną zawartość przenieś do kroplomierza. Następnie przyłóż test i potrzymaj przez pięć minut. Wynik, który wynosi 40 mg/L oznacza infekcję bakteryjną i konieczność stosowania kuracji antybiotykowej. Natomiast niższe wartości od 10 do 30 mg/L wskazują na domniemane zakażenie bakteryjne.

Infekcja wirusowa bez antybiotyku

Test crp pomaga też w niejednoznacznych sytuacjach w czasie choroby noworodka. Jeśli maluch ma nie wirusowe, wystarczy podawać mu słabsze leki zwalczające zapalenie. Mogą to być np. spraye do gardła, słodkie syropy, a dla starszych dzieci lizaki i tabletki do ssania. Zawiesiny w proszku do przygotowania zawiesiny wodnej to również istotne elementy kuracji w czasie infekcji wirusowej. Zbawienne okazują się często inhalacje olejkami eterycznymi i ziołami. Nie zapominaj również o nawilżaniu pokoju i wietrzeniu miejsc, w którym przebywa dziecko.

Jeśli chcesz mieć pewność czy stosować antybiotyk kup test crp badanie przeprowadzisz szybko i prosto w zaciszu własnego domu. Wynik okaże się niezwykle istotny. Dalsze leczenie może mieć zupełnie inny przebieg niż mogłoby się na początku wydawać.

Written By
Rośnij Zdrowo