x
Close
Choroby Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawów: co warto wiedzieć?

Choroba zwyrodnieniowa stawów: co warto wiedzieć?
  • Published5 czerwca, 2020

Jest uciążliwą przypadłością, mogącą w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia jakości naszego życia. Choroba zwyrodnieniowa stawów, bo o niej mowa, może dopaść każdego z nas. W jaki sposób możemy się przed nią bronić? Jakie objawy w porę powinny wzbudzić naszą czujność i skłonić nas do objęcia stawów większą opieką?

Na czym polega choroba zwyrodnieniowa stawów i jakie są jej przyczyny?
Choroba zwyrodnieniowa stawów to nic innego, jak powolny proces niszczenia chrząstek stawowych, co wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami. Uszkodzenie stawu utrudnia swobodne poruszanie się, jest też przyczyną silnego bólu. Skąd biorą się takie problemy? Przyczyn jest wiele. Często okazuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawów rozwinęła się jako skutek reumatoidalnego zapalenia stawów, bywa i tak, że rozwija się ona wraz z chorobami o charakterze metabolicznym (np. z dną moczanową). Dawne urazy i kontuzje, ciężka praca fizyczna – oto kolejne czynniki, mogące w znacznym stopniu wpłynąć na stan naszych stawów.

Co można zrobić, by wspierać swe stawy?

Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów może dopaść każdego z nas, powinniśmy w porę zadbać o swe zdrowie. Osoby dotknięte tą chorobą mogą skorzystać z profesjonalnego leczenia, polegającego m.in. na stosowaniu leków przeciwreumatycznych i przeciwbólowych. Ważną rolę w walce z tą przypadłością odgrywa też fizykoterapia, dzięki której można uniknąć wielu problemów związanych z ograniczeniem swej sprawności.

A jak wygląda profilaktyka w przypadku tej choroby? Wbrew pozorom nie jest ona trudna, a możliwości wspierania swych stawów jest wiele. Troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna to podstawa, o której nie można tu zapominać. Warto też dbać o zdrową dietę oraz sięgać po te suplementy diety, dzięki którym ryzyko pojawienia się problemów ze stawami zostanie znacznie zminimalizowane. Warto o tym pamiętać i w porę zadbać o stawy, które w przypadku choroby mogą się dla wielu z nas stać źródłem silnego bólu i cierpienia.

Written By
Rośnij Zdrowo