x
Close
Choroby Zdrowie

Dna moczanowa w pigułce

Dna moczanowa w pigułce
  • Published22 lipca, 2020

Jest dość częstą przypadłością, za rozwój której odpowiada zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego w organizmie. Dna moczanowa dość długo może się rozwijać bez dawania wyraźnych objawów, z czasem jednak staje się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie są przyczyny tej choroby? Jakie objawy powinny wzbudzać nasze zaniepokojenie?

Główną przyczyną rozwoju dny moczanowej jest nadmiar kwasu moczowego, który prowadzi do wytrącania się złogów moczanów. Z czasem zaczynają się one odkładać w różnych tkankach, przyczyniając się tym samym do ich niszczenia. Zazwyczaj kwas moczowy odkłada się w stawach, ścięgnach oraz w otaczających je tkankach, co prowadzi do wielu problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem. Jakie są skutki takiej sytuacji? Pacjenci, którym dokucza dna moczanowa, często muszą się borykać ze stanami zapalnymi stawów. Problemom tym towarzyszy silny ból oraz obrzęki, które dodatkowo utrudniają poruszanie się.

Co można zrobić, by uniknąć takich problemów?

Wiadomo, że do nasilania się problemów ze stawami w przypadku dny moczanowej dochodzi często w chwili, gdy pacjent sięgnie po alkohol lub zje zbyt tłusty posiłek. Chorobę może tez nasilić uraz lub nadmierny wysiłek fizyczny. Warto też pamiętać, że objawy dny moczanowej mogą się nasilić pod wpływem innych leków, chorzy muszą zatem uważnie sprawdzać, jakie leki przyjmują i jak ich organizm na nie reaguje.

W jaki sposób można radzić sobie z takim problemem, jak dna moczanowa? Leczenie polega tu zazwyczaj na przyjmowaniu środków farmakologicznych, których głównym celem jest zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Dzięki temu można zmniejszyć dolegliwości, jakie towarzyszą tej chorobie. Dna moczanowa, podobnie jak wiele innych chorób, wymaga też wprowadzenia pewnych zmian w sposobie odżywiania się. Dieta, która ma łagodzić jej objawy, powinna zatem wykluczać takie produkty, jak podroby, wołowina, nasiona strączkowe, szpinak, czarna herbata oraz kawa. Dlaczego? Bo w takich produktach znajduje się sporo puryn, które mogą nasilić dolegliwości towarzyszące tej chorobie.

Written By
Rośnij Zdrowo