x
Close
Zdrowie

Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła
  • Published21 grudnia, 2020

W okresach chłodniejszych pór roku takich jak jesień, zima czy początek wiosny jesteśmy narażeni na przeziębienia i różne choroby układu oddechowego. Takiemu pogorszonemu samopoczuciu często towarzyszy ból gardła, który nie wymaga wizyty lekarskiej. Z bólem możemy poradzić sobie sami w zaciszu własnego domu.

Czym jest ból gardła?

Miód z cytryną, aloes do picia, herbatka z lipy, szałwia lub rumianek to tylko niektóre z domowych sposobów leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Bólem gardła określa się również dolegliwości związane z migdałkami podniebiennymi, podniebieniem i krtanią. Wywołują go najczęściej wirusy, cięższe w przebiegu zakażenia bakteryjne to tylko niewielki odsetek infekcji. Zdarza się również, że ból spowodowany jest poparzeniem lub alergią pokarmową.

Aloes do picia a łagodzenie bólu gardła

Popularną formą radzenia sobie z dolegliwościami górnych dróg oddechowych są tabletki do ssania. Tego rodzaju leki możemy kupić w każdej aptece. Są dostępne w wielu rodzajach i smakach, jednak możemy też wspomóc się ziołowymi naparami i roślinnymi sokami. Jednym z najpopularniejszych i wykazujących szereg właściwości zdrowotnych jest aloes do picia. Aloes to roślina, która w 96% składa się z wody, a pozostałość stanowi drogocenny miąższ. To w nim zawarte są składniki odżywcze, bakteriobójcze i przeciwzapalne, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Sok aloesowy stosuje się zwłaszcza w nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych ze względu na zawartość minerałów, które wzmacniają działanie obronne organizmu. W okresach obniżonej odporności warto sięgnąć po aloes do picia przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Jakie są inne domowe sposoby na infekcję gardła?

W leczeniu dolegliwości gardła warto dodatkowo wspomóc się też innymi naparami z roślin i ziół. Gdy nie mamy pod ręką tabletek do ssania, często zdajemy się na łagodzące działanie herbaty z miodem i cytryną. Do takiej babcinej mieszkanki warto dodać imbir, który pomaga zwalczyć stany zapalne i wykazuje działanie bakteriobójcze. Jeśli ten smak nam nie odpowiada, możemy sięgnąć po płukanki z szałwii lub rumianku. Zawarte w nich olejki eteryczne posiadają wielostronne zastosowanie w medycynie naturalnej i pomagają zwalczać infekcje wirusowe gardła. Należy pamiętać, aby rumianek lub szałwię zaparzać pod przykryciem przynajmniej 10 minut, a następnie tak przygotowanym naparem płukać gardło 3-4 razy dziennie. Znaną również od pokoleń formą radzenia sobie z bólem gardła jest mikstura na bazie mleka, masła, miodu i czosnku. Czosnek nazywa się również naturalnym antybiotykiem, ponieważ działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej niż tydzień, towarzyszy im trudność w złapaniu oddechu lub połykaniu, bóle innych narządów, krew w ślinie lub wysoka gorączka, to konieczna jest konsultacja lekarska. Być może jest to złożona choroba, która wymaga terapii antybiotykowej.

Written By
Rośnij Zdrowo