x
Close
Dieta

Leucyna w diecie i suplementacji

Leucyna w diecie i suplementacji
  • Published26 grudnia, 2020

W dzisiejszych czasach troska o zdrowie, wysportowaną sylwetkę i pełnowartościową dietę ma duże znaczenie. Tempo życia stało się znacznie szybsze. Przy rzeźbieniu budowy i zwiększaniu masy ciała warto sięgnąć po gotowe odżywki białkowe. Pomogą one zredukować czas potrzebny do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Jaka jest rola białka w budowaniu mięśni?

Białko odgrywa ważną rolę w procesie rozwoju oraz wzrostu masy mięśniowej. Prawidłowo suplementowana leucyna zwiększa przyswajalność białek. Dostarczana do organizmu w postaci odżywek sprawia, że do komórek mięśniowych dociera sygnał o wystarczającej ilości białka. Odpowiednio zbilansowana ilość białka przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz przyspiesza budowę muskularnej sylwetki. Odżywki białkowe wspomagają proces spalania tłuszczu, rozwoju mięśni oraz zwiększają wytrzymałość fizyczną. Zbilansowana dieta, odpowiednia suplementacja oraz regularne treningi to podstawa przy tworzeniu wysportowanego wyglądu.

Czym jest leucyna?

Leucyna to aminokwas, który pełni szereg istotnych funkcji w organizmie człowieka. Przyczynia się do regulowania działania układu hormonalnego, co sprawia, że wpływa też na połączony z nim układ nerwowy. Dostateczna ilość leucyny w diecie redukuje stres i zmniejsza codzienne napięcie. Jej brak może wywoływać zawroty i bóle głowy, a nawet przewlekłe zmęczenie prowadzące do skrajnego wyczerpania. Ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć leucyny, która znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale także w warzywach strączkowych. W przypadku ścisłej i restrykcyjnej diety ważna jest jej dodatkowa suplementacja.

Jak suplementować leucynę?

Same treningi i odpowiednie odżywianie mogą nie wystarczyć w trakcie pracy nad wymarzoną sylwetką. Z tego powodu sportowcy często sięgają po odżywki białkowe, wśród których sporym zainteresowaniem cieszy się leucyna. Tego rodzaju odżywki na masę są dostępne od ręki oraz posiadają udowodnioną skuteczność w procesie rozbudowy tkanki mięśniowej. Warto jednak suplementować je wedle zaleceń na opakowaniu. Zazwyczaj za bezpieczną dawkę leucyny przyjmuje się 6-12 gramów dziennie. Zaleca się, aby przyjmować ją przed, jak i po treningu w dni, w które trenujemy. W dni nietreningowe sportowcy dodają ją do każdego zjadanego posiłku. Przedawkowanie leucyny może powodować biegunki, zaparcia, uporczywe i silne bóle brzucha, a także wymioty i nudności.

Czy leucyna wspomaga odchudzanie?

Istnieją badania naukowe, które wykazują, że odpowiednio suplementowana leucyna może dawać efekt odchudzający. W trakcie restrykcyjnych diet ogranicza się spożycie tłuszczy, cukrów i węglowodanów. Niestety często maleje również ilość spożywanego białka. Regularne przyjmowanie odżywek białkowych chroni nas przed utratą masy mięśniowej, a tym samym zwiększa utratę masy tłuszczowej. Sprzyja to syntezie białek i redukcji zbędnych kilogramów.

Written By
Rośnij Zdrowo