x
Close
Dieta Zdrowie

Nietolerancja pokarmowa – jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Nietolerancja pokarmowa – jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?
  • Published30 grudnia, 2020

Ostatnie lata ściśle wiążą się z ogromnymi zmianami żywieniowymi. Nasilają się różnorakie alergie, ludzie zaczynają dostrzegać, że ich organizmy nie tolerują pewnych produktów, a ponadto zwiększa się poziom wiedzy, jaką mogą posiąść nie tylko dietetycy, ale prości ludzie interesujący się tematem żywienia. Sprawdź koniecznie, czy nie borykasz się z żywieniowym problemem!

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa to jeden z żywieniowych problemów współczesnych ludzi. Wiąże się z nietypowymi dolegliwościami ze strony naszego organizmu po zjedzonym posiłku. Nietolerancja wynika z reakcji układu immunologicznego naszego organizmu na jakiś szczególny składnik potrawy lub produktu. Tego rodzaju dolegliwość pokarmowa ma charakter przewlekły i może dotknąć praktycznie każdego człowieka – niezależnie od wieku, genetyki, upodobań, karnacji czy miejsca, w którym żyje.

Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową?

Nietolerancja pokarmowa nie jest niczym innym, jak połączeniem się przeciwciał z alergenami występującymi w zjedzonej przez nas potrawie. Największe stężenie alergenów obserwuje się po upływie ok. 24-48 godzin po spożyciu posiłku, który ma negatywny wpływ na nasz organizm. Tak naprawdę nietolerancja pokarmowa może dawać najróżniejsze objawy, ponieważ wywołuje swego rodzaju stan zapalny. Jednak standardowo znikają one po upływie ok. 4 dób od przyjęcia wywołującego ją produktu.

Przyczyny występowania nietolerancji pokarmowej

Głównym powodem występowania nietolerancji pokarmowej jest nieszczelność bariery jelitowej. Przez ową nieszczelność niestrawione białka pokarmowe, toksyny bakteryjne oraz patogeny przedostają się do krwiobiegu.

Przyczyną powstawania nieszczelności najczęściej jest bardzo długa terapia farmakologiczna. Z tego względu nietolerancja pokarmowa często dotyka osób, które przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki czy są w trakcie bądź po chemioterapii lub radioterapii. Rozszczelnienie jelit to także wynik złej diety bogatej w nadmiar mięsa i niedobór owoców oraz warzyw.

Do podstawowych działań w walce z nietolerancją pokarmową można zaliczyć:

  • dietę rotacyjną – idealna dla osób z lekkimi reakcjami nietolerancji (dieta wymaga spożywania pokarmów alergizujących naprzemiennie z tolerowanymi),
  • dieta eliminacyjna – stosuje się ją w przypadku bardzo silnych reakcji alergicznych (z diety usuwa się wszystkie produkty wywołujące nietolerancję),
  • probiotyki – jeśli osoba odczuwa jedynie lekki dyskomfort, zaleca się stosowanie probiotyków, które zasilają mikroflorę jelitową i mają właściwości prozdrowotne.

Jak poradzić sobie z nietolerancją pokarmową?

Pierwszy krokiem do wygrania z nietolerancją jest wizyta u lekarza. To konieczny etap, który należy przejść, bez względu na to, czy wizyty u lekarza są dla nas przyjemnością, czy wręcz przeciwnie. Medyczne wykształcenie upoważnia lekarza do wydania nam konkretnych zaleceń, których powinniśmy się trzymać. Ponadto może on skierować nas na testy, które dadzą mu dużo lepszy obraz sytuacji, niż sam wywiad z pacjentem. Dietetyk może wspomóc nas odpowiednio ułożoną dietą, w której wykluczone zostaną szkodliwe dla nas produkty.

Written By
Rośnij Zdrowo