x
Close
Choroby Zdrowie

Problemy z trzustką

Problemy z trzustką
  • Published25 czerwca, 2020

Jeśli lubisz tłuste jedzenie, spożywasz alkohol i do tego przyjmujesz sterydy lub antybiotyki, to możesz mieć poważny problem z trzustką.

Trzustka to organ znajdujący się w górnej części brzucha, za żołądkiem, poprzecznie do osi ciała. Mimo iż jest ona niewielka, to odgrywa ważną rolę – umożliwia trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz reguluje poziom cukru we krwi. Jest odpowiedzialna za produkcję insuliny i glukagonu, czyli hormonów biorących udział w przemianie materii.

Na problemy z trzustką najbardziej narażone są osoby, które nie dbają zbytnio o swoje zdrowie, ale to nie znaczy, że nie musimy się obawiać. Choroba może być bowiem spowodowana wirusowym bądź bakteryjnym zakażeniem, odpowiedzialne za nią są również geny (niewydolność trzustki może być np. mukowiscydozy). Niestety, kiedy trzustka zaczyna chorować i daje o sobie znać, często lekceważymy wysyłane przez nią sygnały. Czasami też nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to z nią zaczynamy mieć problem. Biegunka, niestrawność, nudności czy wymioty mogą pojawić się bowiem przy okazji wielu schorzeń. Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na świąt skóry, nieznaczne jej zażółcenie (w tym także zażółcenie błon śluzowych), a także ból w podbrzuszu po lewej stronie, nasilający się szczególnie po spożyciu tłustego posiłku i podczas leżenia na wznak.

Kiedy pojawi się ostry stan zapalny trzustki, a silny ból nie ustępuje, utrzymując się nawet kilka dni, należy udać się do lekarza – może się okazać nawet, że konieczna będzie hospitalizacja. Stan taki rozwija się najczęściej z powodu złogów występujących w przewodach żółciowych. Najwięcej zapaleń trzustki powodują kamienie woreczka żółciowego i złe nawyki żywieniowe.

Zapalenie trzustki może mieć również charakter przewlekły. Wówczas objawy są mniej nasilone, ale choroba powoduje nieodwracalne zmiany w budowie narządu. Dlatego też niezwykle istotna jest w takim przypadku dieta. Należy włączyć do jadłospisu produkty gotowane oraz przygotowywane na parze, wyeliminować natomiast smażone.

Z uwagi na to, że problemy z trzustką mogą zwiastować również raka bądź cukrzycę, w przypadku zauważenia któregokolwiek z opisanych objawów, warto wykonać tzw. profil trzustkowy, czyli badanie robione z krwi, które określa stężenie amylazy, lipazy i glukozy.

Written By
Rośnij Zdrowo