x
Close
Zdrowie

Refluks żołądkowo-przełykowy – czym jest i jak go leczyć

Refluks żołądkowo-przełykowy – czym jest i jak go leczyć
  • Published22 grudnia, 2020

Uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku to najbardziej typowy objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Dolegliwość ta najczęściej pojawia się po skonsumowaniu dużego posiłku, w trakcie intensywnego stresu czy podczas leżenia. Refluks potrafi odebrać radość z życia i jedzenia. Jak z nim walczyć?

Czym jest refluks żołądkowo-przełykowy?

Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, w której treści pokarmowe i soki trawienne cofają się do przełyku. Wywołuje to uczucie pieczenia w przełyku, potocznie zwane zgagą. Jest jedną z najbardziej popularnych chorób we współczesnym świecie. Szacuje się, że dotyka około 10% populacji. Najczęściej chorują na nią osoby starsze po 65 roku życia. Nieleczony refluks może przyczyniać się do rozwoju wielu innych chorób takich jak groźne nowotwory, dlatego warto stosować odpowiednie leki.

Jak radzić sobie z refluksem?

Najskuteczniejszym sposobem na nieprzyjemne dolegliwości spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym jest stosowanie leków dostępnych bez recepty. Produkty takich marek jak Polprazol max, Rennie, Gaviscon potrafią szybko poradzić sobie z nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku, uczuciem palenia za mostkiem i kwaśnym posmakiem w ustach. Ich działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu szybko możemy odzyskać komfort życia. Zgaga mija już po kilku dniach. Przed użyciem leków warto przeczytać ulotkę lub skonsultować się z farmaceutą. Leczenie można wspomóc domowymi sposobami. Pomocne będą napary z imbiru, kminu czy kopru włoskiego. Wybrane zioło należy zalać gorącą wodą, a następnie odczekać 10 minut. Tak przygotowana mikstura zmniejsza dyskomfort związany z pieczeniem w przełyku.

Jaką dietę stosować przy refluksie żołądkowo-przełykowym?

Chorowanie na refluks żołądkowo-przełykowy związane jest również z indywidualnym trybem życia. Osoby, które nie uprawiają sportu, są otyłe, prowadzą siedzący tryb życia, a ich dieta uboga jest w pełnowartościowe produkty są bardziej narażone na dolegliwości ze strony układu trawiennego. Zdrowa dieta, zawierająca dużo warzyw i owoców, może sprzyjać leczeniu. Warto również unikać produktów, które przyspieszają wydzielanie soków trawiennych: tłustego jedzenia, kawy i czekolady. Należy odpuścić sobie również wszelkiego rodzaju używki takie jak alkohol czy papierosy. Pozycja leżąca i półsiedząca sprzyja cofaniu się treści żołądkowej dlatego, codzienne spacery na świeżym powietrzu potrafią łagodzić zgagę.

Kiedy konieczna jest wizyta lekarska?

Jeżeli choroba refluksowa przełyku nasila się, pomimo przyjmowania leków dostępnych w aptekach bez recepty, konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz po wykonaniu gastrologii wdroży odpowiednie leczenie. Refluks żołądkowo-przełykowy towarzyszy wielu innym dolegliwościom, a jego objawy mylone są często z chorobą niedokrwienną serca. W przypadku tracenia masy ciała, bólu przy połykaniu lub krwawienia z przełyku konieczna jest szybka interwencja lekarska.

Written By
Rośnij Zdrowo