x
Close
Zdrowie

Zapalenie pęcherza u dzieci – przyczyny i skuteczne metody leczenia

Zapalenie pęcherza u dzieci – przyczyny i skuteczne metody leczenia
  • Published27 grudnia, 2020

Zapalenie pęcherza moczowego to często występująca infekcja u dzieci. Przebiega nieco inaczej niż u dorosłych, nie daje specyficznych objawów, przez co jest dość trudne do zdiagnozowania i wykrycia. Przyjrzyjmy się bliżej tej chorobie: jakie są jej przyczyny i jak skutecznie ją leczyć.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci?

Zanim dowiemy się, co na zapalenie pęcherza może być się pomocne, warto poznać przyczyny tego schorzenia. Powodów, dla którego dzieci często chorują na zapalenie pęcherza, jest kilka. Infekcja może być spowodowana pewnymi defektami w anatomicznej budowie dróg moczowych, niewłaściwą pracą pęcherza lub też niewystarczającą higieną. Czasami istnieją wady wrodzone, które powodują choroby pęcherza, np. przerost błony śluzowej cewki moczowej czy też odpływ pęcherzowo- moczowodowy, powodujący cofanie się moczu do nerek i moczowodów.

Infekcja pęcherza może być wywołana przez bakterię Escherichia coli – pałeczki okrężnicy, które są naturalną florą bakteryjną jelita grubego. Jednak najczęściej spotykaną przyczyną chorób pęcherza u najmłodszych są drobnoustroje, które lubią się rozprzestrzeniać. Bardziej narażone są na to dziewczynki ze względu na bliskie rozmieszczenie ujścia pochwy, cewki moczowej oraz odbytnicy. Czasami rodzice nie zdają sobie sprawy z jeszcze jednego ważnego powodu, jakim jest zbyt mała ilość przyjmowanych płynów przez dziecko lub też nadwrażliwość na niektóre środki stosowane do higieny ciała.

Co na zapalenie pęcherza?

Zazwyczaj leczenie zapalenie pęcherza u noworodków, czyli u dzieci do pierwszego miesiąca życia, odbywa się w szpitalu. W przypadku starszych dzieci i łagodniejszego przebiegu choroby wystarczające jest leczenie za pomocą antybiotyków oraz chemioterapeutyków. Dzieciom zazwyczaj podawana jest furagina, kotrimoksazol oraz trimetroprim. Furagina jest najczęściej stosowanym lekiem przy tego typu infekcjach. Jest dostępny bez recepty. Warto jednak mieć na uwadze, że dzieciom przed ukończeniem drugiego roku życia nie powinno się podawać go bez wyraźnego zalecenia lekarza.

Zastanawiając się, co na zapalenie pęcherza może być równie skuteczne, z pomocą przychodzą nam leki bez recepty. Zazwyczaj preparaty takie zawierają wyciąg z żurawiny. Bez większych trudności dostaniemy je w każdej aptece, nawet tej internetowej. Żurawina uniemożliwia przyleganie bakterii do ścianek pęcherza i przyspiesza wydalanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Dodatkowo jest bogata w witaminę C zakwaszającą mocz – kwaśne środowisko nie jest dogodnym warunkiem do namnażania się bakterii. Gdy nie wiemy, jakie środki możemy podać naszym dzieciom, warto skonsultować się z farmaceutą. Szeroki wybór środków z żurawiną sprawia, że z pewnością znajdziemy dogodne rozwiązanie dla naszych pociech. Dostępne są tabletki, kapsułki, proszek, soki, syropy, herbatki, pasty oraz krople. Ważne, by wszystkie środki były podawane zgodne z zaleceniami producenta widniejącymi na opakowaniu oraz by przed każdym podaniem skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.

Written By
Rośnij Zdrowo