Zapalenie ucha zewnętrznego to dolegliwość objawiająca się wypryskiem, albo zapaleniem, które jest niezwykle niebezpieczne dla przewodu słuchowego. W najcięższych przypadkach atakuje również małżowinę uszną. Może być efektem infekcji bakteryjnej, wirusowej bądź grzybiczej. Jak rozpoznać chorobę?

Zapalenie ucha zewnętrznego – co to takiego?

Zapalenie ucha zewnętrznego to dolegliwość znana również pod nazwą ucho pływaka. Objawia się zapaleniem błony bębenkowej, małżowiny usznej bądź kanału słuchowego. Większość chorych zmaga się ze sporym dyskomfortem, który jest efektem infekcji wirusowej, bakteryjnej bądź grzybiczej. Jest bardzo nieprzyjemna, gdyż występują również inne skutki uboczne, między innymi gorączka, problemy ze słuchem oraz ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Promieniuje aż do żuchwy i stanowi jeden z charakterystycznych objawów.

Aby przybliżyć nieco przyczyny zapalenia, warto dowiedzieć się jaką rolę odgrywa woskowina. Znajduje się ona w każdym uchu i odpowiada za utrzymanie wilgotnego środowiska niezbędnego do właściwego funkcjonowanie narządu słuchu. Na skutek różnorodnych urazów bądź przebywania w wilgotnym klimacie, który nie jest naturalny dla człowieka, szansa na wystąpienie infekcji jest o wiele większa. Zapalenie ucha zewnętrznego może być leczone przy pomocy różnych metod ściśle wiązanych z przyczyną dolegliwości, jednak najczęściej wymaga zastosowania antybiotyków.

Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny i objawy

Kiedy zapalenie ucha zewnętrznego uwarunkowane jest bakteriami, może przyczynić się do powstania czyraka ucha, a inną możliwością jest pojawienie się dolegliwości określanej jako ucho pływaka. Wystąpienie w uchu ropnej wydzieliny jest uwarunkowane wystąpieniem w organizmie pałeczki ropy błękitnej. Wirusowe zapalenie ucha może przyczynić się do poważnych komplikacji, wśród których wymienia się między innymi półpaśca usznego. Ostatnia z przyczyn zapalenia to grzyby należące do grupy Candida. Kiedy przedostaną się do organizmu w przewodzie słuchowym pojawia się grzybica.

Aby rozpocząć leczenie dolegliwości, konieczne jest jej szybkie rozpoznanie. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, czyli świąt w uchu, bóle głowy, pojawia się też uczucie rozpierania, które jest bardzo nieprzyjemne i powoduje duży dyskomfort. Dochodzi do tego napięta skóra, dreszcze, gorączka oraz zmiany skórne.

Zapalenie ucha zewnętrznego wymaga odpowiedniego leczenia, które należy poprzedzić badaniem bakteriologicznym, dermatologicznym oraz otalaryngolicznym. Terapia jest uwarunkowana przyczyną choroby oraz objawami, które towarzysza pacjentowi. Jeśli winę ponoszą bakterie, konieczne jest przyjmowanie antybiotyków, a z kolei z bólem poradzą sobie środki przeciwbólowe dostępne w każdej aptece. Grzybicze zapalenie ucha zewnętrznego wymaga dłuższego leczenia, które polega na oczyszczeniu przewodu słuchowego zewnętrznego. Niezbędne jest także przyjmowanie środków o działaniu przeciwgrzybicznym.