x
Close
Dieta Natura Zdrowie

Zielona herbata – właściwości magicznego napoju

Zielona herbata – właściwości magicznego napoju
  • Published27 lipca, 2020

W ostatnich latach coraz częściej w mediach i naszym najbliższym otoczeniu dużo się mówi o zdrowym stylu życia. Propagowany jest nie tylko ruch, ale także zdrowe i przemyślane odżywianie. Jakie właściwości ma zielona herbata i czy warto wypisanie kilu filiżanek włączyć w codzienny plan dnia?

Zielona odmiana herbaty pochodzi z Chin, istnieje wiele jej odmian, sposobów parzenia. Najczęściej sięgamy po herbatę liściastą lub gotową – w ekspresowych torebkach. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z piciem zielonego naparu, którym ciężko się przyzwyczaić do specyficznego smaku, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po jeden z kilku dostępnych na rynku wariantów smakowych np. zieloną herbatę z cytryną, ananasem, grejpfrutem.

Właściwości zielonej herbaty

Ze względu na wysoką zawartość teiny w zielonej herbacie, z powodzeniem możemy nią zastąpić kawę. W zależności od metody parzenia, może działać albo pobudzająco, albo uspokajająco. Dzięki flawonoidom ma także działanie przeciwzakrzepowe i wpływa pozytywnie na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Zielona herbata jest także bogata w wiele witamin (C, E, B). Liczne badania wykazały także, że zielony napar, który zawiera przeciwutleniacze ma działanie antynowotorowe. Regularne picie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, zapobiega także poparzeniom słonecznym.

Nie bez znaczenia dla naszej figury jest sięganie po zieloną herbatę. Uważa się bowiem, że ma silne działanie odchudzające. Sama zamiana np. popularnych napojów gazowanych czy słodzonych ogromnymi ilościami cukru soków, na filiżankę herbaty jest już duży plusem. Poza tym zielony napar powoduje zwiększenie spalania tłuszczu w organizmie i na właściwości oczyszczające. Ma również właściwości moczopędne, dzięki czemu zmniejsza się zatrzymywanie wody w organizmie, co w przypadku kobiet przekłada się na zmniejszenie cellulitu i wygładzenie skóry.

Te dobrodziejstwa nie są jednak dla każdego. NiZe względu na wysoką zawartość teiny, powinni z niej zrezygnować ludzie starsi, z nadciśnieniem tętniczym oraz młode osoby do 10 roku życia.

Written By
Rośnij Zdrowo