x
Close
Dieta Natura Zdrowie

Czym różnią się od siebie napar, odwar i macerat?

Czym różnią się od siebie napar, odwar i macerat?
  • Published20 sierpnia, 2020

Napar – czym jest i jak go sporządzić?

Napar jest jedną z postaci sporządzania kosmetyku w formie roztworu, do którego składniki czynne z ziół są ekstrahowane przy pomocy gorącej wody. Stosujemy je zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie ( w formie kompresów, do przemywania skóry).
Jest on postacią pośrednią pomiędzy wyciągiem zimnym a odwarem. Przygotowuje się go z ziół, które zawierają substancje wrażliwe na wyższą temperaturę przez dłuższy czas lub olejki lotne.

Sporządzenie naparu polega na zalaniu ziół wrzącą wodą ( najlepiej w porcelanowym naczyniu) i zostawieniu pod przykryciem do ostygnięcia. Czas ogrzewania w łaźni wodnej wynosi 15 minut, a czas pozostawienia po ogrzaniu również 15 minut. Tak przygotowany napar powinien zostać przecedzony przed zastosowaniem.

Odwar – czym jest i jak go sporządzić?

Odwar jest silniejszą od naparu formą ekstrakcji substancji aktywnych z roślin. Stosuje się go w przypadku korzeni, kory, gałązek i niektórych jagód.Przygotowanie odwaru zależne jest od rodzaju surowca, rozpuszczalności substancji czynnych w wodzie, odporności na wysoką temperaturę. Zioła, które zawierają składniki łatwiej rozpuszczalne w wodzie gotuje się krócej, natomiast te, które są odporne na działanie wysokiej temperatury dłużej. Rozdrobnione zioła zalewa się odpowiednią ilością wody w temperaturze pokojowej i doprowadza do wrzenia na wolnym ogniu. ( łącznie 45 minut lub 30 minut powyżej 90 stopni C). Po przestygnięciu odwar zostaje odcedzony.

Macerat – czym jest i jak go sporządzić?

Maceratem nazywamy oleje roślinne z wyciągami z kłączy, płatków kwiatów czy liści roślin. Surowiec zielarski podczas sporządzania maceratu zostaje zalany letnią przegotowaną wodą i pozostawiony w temperaturze pokojowej na czas 3-10 godzin w zależności od surowca, z którym mamy do czynienia.
Po przecedzeniu i wyciśnięciu surowca macerat należy zużyć w ciągu jednego dnia. W przypadku twardych, trudno pęczniejących surowców (korzenne) korzystnie jest po 2 godzinach maceracji doprowadzić do wrzenia i pozostawić na dalsze 6-8 godzin. Czas wytrawiania maceratu w temperaturze pokojowej trwa 30 minut.

Written By
Rośnij Zdrowo